Využívanie obnoviteľných zdrojov prostredníctvom spracovania slnečnej energie je už niekoľko rokov celosvetovým trendom. Na trhu dostupné solárne systémy a solárne kolektory dokážu ohrievať vodu na vykurovanie bazénov či skleníkov. Pri budovách s podlahovým vykurovaním ( nízkoteplotné vykurovacie systémy) je možné solárne panely využiť aj na podporu vykurovania. Slnečné kolektory premieňajú slnečnú energiu na tepelnú energiu, a tak v domácnosti pokrývajú 50-70% celoročnej potreby teplej vody. V letných mesiacoch je účinnosť solárnych panelov takmer 100%.
Na celkové množstvo slnečnej energie dopadajúcej na slnečné kolektory a spracované solárnym systémom vplývajú 4 dôležité faktory:
1. Priemerná intenzita slnečného žiarenia závislá od lokality
2. Miestne prírodné podmienky – tieniace objekty
3. Znečistenia ovzdušia
4. Nadmorská výška
Pri porovnaní miest s najvyššou a najnižšou intenzitou slnečného žiarenia dostávame rozdiel v množstve dopadajúceho slnečného žiarenia iba 13%. Tento rozdiel vzniká hlavne v letnom období. V zime je rozdiel dopadajúceho slnečného žiarenia v jednotlivých lokalitách minimálny, pretože solárny systém využíva difúzne slnečné žiarenie – rozptýlené svetlo medzi mrakmi.
Vplyv miestnych podmienok na intenzitu slnečného žiarenia:
Slnečné kolektory je vhodné umiestniť na nezatienenú stranu s južnou orientáciou. Solárne panely sa neodporúča umiestňovať v blízkosti tieniacich objektov, ako sú komíny, vysoké stavy, stĺpy a pod. Taktiež nie je vhodné solárne panely umiestniť do úzkych dolín v horskom prostredí a do miest s častou inverziou a hmlistým počasím.
Vplyv znečistenia vzduchu na intenzitu slnečného žiarenia:
Znečistenie vzduchu smogom spôsobuje odrážanie slnečného žiarenia a jeho premenu na difúzne žiarenie. Tento vplyv je náročné kvantifikovať a na území Slovenska ho môžeme považovať za zanedbateľný.
Vplyv nadmorskej výšky na intenzitu slnečného žiarenia:
Intenzita slnečného žiarenia sa s nadmorskou výškou mení o cca 5-7% každých 1000 metrov.
Premena slnečného žiarenia na tepelnú energiu sa nazýva fototermálna konverzia. Na jej princípe pracujú slnečné kolektory. Cez absorpčnú plochu nastáva transformácia dopadajúceho slnečného žiarenia na tepelnú energiu, ktorá je následne odovzdaná teplonosnej látke.
V našej ponuke nájdete výhodné solárne zostavy, ktoré tvorí primárne solárny zásobník a solárne kolektory. Solárny zásobník je určený pre použitie v kombinácii so slnečnými kolektormi. Ohrev úžitkovej vody v zásobníku nastáva prednostne solárnym výmenníkom. Ak príkon zo solárneho zariadenia nie je dostačujúci, úžitková voda sa môže dohrievať z kotla alebo pomocou elektrického vyhrievacieho telesa.
Výrobcovia: Dražice bojlery | Eliz | PROTHERM |